Sağlık Haberleri

ADÜ Tıp Öğrencileri Koronaya Yakalandı!

ADÜ'de tıp öğrencileri koronaya yakalandı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Koronavirüse Yakalandı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan ADÜ tıp fakültesi son sınıf öğrencileri koronaya yakalandı

ADÜ Aydın Adnan Menderes Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 180 tıp fakültesi öğrencileri nden 2 intörn öğrencinin koronaya yakalandı ğı üzerinde yapılan test sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi. Öğrencilerin temas ettiği diğer öğrenciler karantinaya alınmak üzere test yapılacağı bilgisine edinildi.
Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan ADÜ Tıp öğrencileri, Twitter’de #adüintörnlericovidpozitif adıyla hashtag açtı. Online eğitim yerine uygulamalı olarak hastanede çalıştıkları için 2 intörn öğrencisinde Kovid-19 testi pozitif çıktığını bildirdiler. Hastanede pandemi servisinde tedavi altına alınan tıp öğrencileri, YÖK tarafından kendilerine verilen online eğitim hakkının ADÜ’de verilmediğini belirtti.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger Açıklamada Bulundu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Koronaya Yakalandı
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Koronaya Yakalandı


YÖK Başkanı Yekta Saraç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, intörn eğitimini online yapmayı istedi. Sosyal medyada öğrencilerin isteğine anında cevap veren Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, konuyla yakından ilgileneceğini söyledi.

Aydın Adnan Menderes Hastanesinde görev yapan intörnler, can güvenliklerinin yetkililer tarafından umursanmadığını ve gerekli koruma ekipmanlarının hastane tarafından karşılanmadığını iddia etti. İntörnlük yapan hekimler N95 maskelerinin olmamasından ve gerekli karantina önlemlerinin uygulanmamasından dolayı bazı arkadaşlarının Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı söyledi ve kendilerinde de pozitif çıkmasından korktuklarını belirten öğrenciler yetkilileri göreve davet etti

adü tıp öğrencileri koronaya yakalandı
ADÜ tıp öğrencileri koronaya yakalandı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TEDBİRSİZLİK İDDİASINI YALANLADI

Diğer yandan Adnan Menderes Üniversitesi Başhekimliği’nden de konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada Tıp Fakültesi’nde intörn 2 öğrencide koronavirüs görüldüğü belirtilerek, “Üniversite hastanemizde görev yapan öğretim üyeleri ve araştırma görevlilere sağlanan tüm imkanlar Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerine sağlanmaktadır. Öğrencilerin, yeterli ekipman sağlanmadığı için Kovid-19’a yakalandığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ise şu açıklamada bulundu: “Sevgili intörn öğrencilerim, konu tarafımızca bizzat takip edilmektedir. Konuyla ilgili tıp fakültesi dekanı ve intörn öğrenci temsilcisi ile telekonferans yöntemi ile görüşme gerçekleştirdik. Çarşamba günü, tıp fakültesi yönetim kurulumuz ve sizi temsil eden intörn öğrencilerimiz ile birlikte bir toplantı düzenleyeceğiz. Mağduriyet ve yanlış bir durum varsa sorun çözüme kavuşturulacaktır.”

Daha fazla sağlık haberleri okumak isterseniz sağlık haberleri kategorisine tıklayabilirsiniz.

Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir