Sağlık Haberleri

Bilim insanları: Koronavirüs sürekli mutasyon geçiriyor ve 3 koldan saldırıyor

Korona Virüs Tipleri

İngiltere Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları koronavirüsün genetik geçmişini meydana çıkarabilme amacıyla yaptıkları araştırma sonucu, koronavirüsün 3 farklı şekilde mutasyon geçirdiği keşfedildi. Bilim insanları ; aynı zaman da Covid-19 başka ülkelerdeki bağışıklık sistemlerini yerle bir etmek için sürekli olarak mutasyon geçirmekte olduğunu açıkladı.

İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde Covid-19‘un genetik geçmişini meydana çıkarabilme amacıyla yaptıkları araştırmada, coronavirüsün 3 farklı şekilde mutasyon geçirdiğini ortaya koymuşlardır.

Koronavirüsüne ait aralık-mart tarihleri arasındaki örneklerin detaylı şekilde incelendiği araştırmadaysa, Covid-19’un hayvandan insana bulaşan asıl hali olan Tip A, şu anda en çok Amerika Birleşik Devletleri’de ve Avustralya’da bulunuyor.

ÇİN’DE Covid-19 Tip B DOLAŞIMA GEÇTİ

Uzmanlara göre, Çin’de salgın döneminde yaygın olan Covid-19 ise, anlaşılmayacak şekilde Tip A değildi. Koronavirüse karşı ocakta mücadelesine girişen Çin’de salgının en yüksek olduğu dönemde, Covid-19’un değişime uğramış hali Tip B dolaşıma geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Önlem Almadı, Orijinal Covid-19 YAYILDI

Araştırmada Amerika Birleşik Devletleri’de yaygın olan koronavirüs vakalarının üçte ikisinin koronavirüsün hayvandan insana bulaştığı Tip A olduğu ifade edilirken, incelenen vakaların büyük kısmının New York’tan ziyada California’dan geldiği vurgulandı.

Bilim insanları, koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri’ye orijinal formunda hızlı bir şekilde yayıldığını söylerken, bunun koronavirüsün orijinal formunun herhangi bir önlem uygulanmadan yayılmaya devam etmesine neden olduğunu ifade etti. Araştırmaya göre Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve İsviçre’de Tip B yaygın durumda bulunmakta.

Avrupa’ya Singapur’dan Geçti, Mutasyona Uğradı

Tip B’den türeyen Tip C ise Singapur gibi ülkelerde görülüyor. Tip C koronavirüsünün Singapur’dan Avrupa’nın birçok ülkesine yayıldığı belirtilirken, buna karşın Avrupa’da görülen en yaygın koronavirüs ise Tip B. Bilim insanları, koronavirüsün farklı ülkelerdeki bağışıklık sistemiyle savaşmak için sürekli mutasyon geçirdiğini belirtiyor.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir