Sağlık Haberleri

Bilinçsizce alınan uyku ilaçları neye sebeb veriyor

Uyku İlaçlarını Bilinçsizce Kullanmayın

Bilinçsizce alınan uyku ilaçları vücudumuz için zararı

“Gün içerisinde uyanık kalmak uğruna kafein gibi uyarıcı maddelerin tüketimi uykusuzluk sorununu aşırı şekilde körüklüyor. Diğer yandan, uyku ilaçları bilinçsiz şekilde kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor. Daha çok uyanık kalmak sebebiyle daha çok kahve tüketildiğini belirten Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, sağlıklı uykunun önemini anlattı.”

Uyku İlaçlarını Bilinçsizce Kullanmayın
Uyku İlaçlarını Bilinçsizce Kullanmayın

Şehirlerimizde en çok görülen sorunlardan birisi olan ışık kirliliğinin yanı sıra yaşam standartlarımızı yaklaşık 10 senedir LED ekran aydınlatmaları etkisi altına aldı. Ev içi ışıklandırmalardan cep telefonları ve tabletlere, bilgisayarlardan televizyonlara kadar günlük hayatımızın birer parçası olan her cihazda kullanılan LED’ler güneş ışığını taklit ederek beynimizde gündüz algısı oluşturuyor. Uykuya dalmadan hemen önce televizyon monitörüne , akıllı telefonlarımıza ve bilgisayara bakmak beyinde kortizon gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor.

Medet kapınız ilaçlar olmasın”

Algıyı, duyguları, konsantrasyonu, hafızayı zayıflatan uykusuzluk, doğru karar alamama, dikkatsizlik, depresyon gibi ciddi sonuçlar doğuruyor. Daha fazla uyanık kalabilmek adına daha fazla kahve tüketiyoruz. Kahve mesela bugün petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün durumuna geldi resmen. Öte yandan, uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlerden medet umuyoruz. Bu ilaçlar doktor kontrolünde ve nedene yönelik tedavisi olmadan kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor. Bu sebebten ötürü reçeteli veyahut reçetesiz verilen ilaçları yakın çevre olsun eş dost olsun kim tavsiye ederse etsin asla ve asla kullanmayın kullandırtmayın. Şunu aklınızdan çıkarmayın, kaliteli uykunun yolu uyku hijyenini sağlamaktan geçiyor. Uyumak için kendimize karanlık ortam hazırlayın ve zaman verin. LED ekranlardan uzaklaşın. Buna rağmen uyuyamıyorsanız profesyonel destek alın.

Güncel olarak koronavirüs , Sağlık Çalışanları ,güncel sağlık haberleri içeren yan kategorimiz olarak Sağlık Haberleri bölümünü takip ederek haberdar kalabilirsiniz.

Tagged , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir