Çocuk Alerji ve immünoloji, Kronik Hastalıklar, Pediatri (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları)

Çocuklarda Kronik Astım nedir? Astım İyileşir mi? Belirtileri

çocuklarda kronik astım nedir

Yetişkinlerde Astım nedir? Astım Belirtileri ve Tedavisi ve Astım ilaçlarını geçen yazımızda incelemiştik. Peki ya çocuklarda bebeklerde çok erken yaşta başlayan kronik astım nedir? Astımda solunum sıkıntılarını tetikleyen faktörler nelerdir? Kronik astım hastalığının olduğunu destekleyecek belirtiler özellikler nelerdir? Bu yazımızda tüm bu soruların cevabına ulaşacağız.

Çocuklarda Kronik Astım Nedir?

Astım çocukluk çağında görülen en sık kronik hastalıktır. Tekrarlayan solunum yolu daralma atakları ve tetikleyici faktörlere karşı havayollarında aşırı duyarlılık oluşması durumundan kaynaklanır.

Nefes Darlığını Tetikleyen Faktörler:

 • Enfeksiyonlar: Kronik astımda en sık tetikleyen faktördür.
 • Alerjenler : Ev tozu akarları, mantarlar, hayvan tüyleri, hamam böceği, küflerkronik astımda alerjenler
 • Egzersiz: Efor artmasıyla nefes darlığı şikayetleri artmaktadır.
 • Ağlama
 • Gülme
 • Hava Yolu İrritanları: Parfüm, deterjan, çeşitli kimyasallar, sigara dumanı, hava kirliliği hava yolu irritanlarındandır.kronik astımda hava yolu irritanları

Çocuklarda Kronik Astım Ne Zaman Başlar?

Kronik astımlıların %80-90’ında astım belirtileri ve bulguları 5 yaş öncesinde başlar.

çocuklarda kronik astım ne zaman başlar

Astım Belirtileri ve Bulguları:

Her zaman hastaların şikayeti, hastalık belirtileri olmayabilir Hastalar enfeksiyon, allerjen, hava yolu irritanları gibi tetikleyicilerle karşılaşırsa; kuru öksürük, nefes darlığı, soluk verirken duyulan hışıltı (vizing), hırıltı ve göğüste baskı hissi görülebilir. Bu şikayetler hava yolunda daralma olup olmamasına göre değişmektedir.

Kişide Astım Hastalığının Olduğunu Destekleyen Özellikler:

 • Tetikleyici faktörler ile şikayetlerin ortaya çıkması
 • Arada iyileşme döneminin olduğu tekrarlayıcı, nöbetler halinde gelmesi
 • Gece veya sabaha karşı ortaya çıkması
 • Mevsimsel değişkenlikler göstermesi ( bazı mevsimlerde daha çok atak görülürken bazı mevsimlerde daha az atak görülmesi)
 • Kendiliğinden veya ilaçla düzelmesi kişide astım hastalığının olduğunu desteklemektedir.

Çocuklarda Kronik Astım İyileşir mi? Tamamen düzelir mi?

Sorumuzun yanıtı evet, çocuklarda kronik astım hastalarının önemli bir kısmı erişkin döneminde iyileşmektedir. Okul çağındaki yüzde 75 lik kronik astım hastası çocuklar, erişkin dönemde hastalığı düzelmektedir. Ancak ağır ve alerjik astım hastalarında, sigara içenlerde ve kızlarda astımın devam etme olasılığı daha fazladır.

Bu yazımızda çocuklardaki astım hastalığı hakkında bilgilerimizi paylaştık. Bir sonraki yazımızda hava yolundaki inflamasyona bağlı bir diğer hastalık olan alerjik rinit hastalığı hakkında makalemizi paylaşacağız. Ayrıca makalelerimizden farklı olarak gündemdeki son dakika sağlık haberlerine sağlık haberleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir