Sağlık Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü : Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayında Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi ile alakalı sorulara cevap verdi.

İbrahim Kalın : sokağa çıkma yasağı devam edecek mi sorularına şöyle karşılık verdi

Cumhurbaşkanımız tebdirlere kesinlikle titizlikle uyuyor. Sıkı bir biçimde uyguluyor. Devlet işleyişinde aksaklık olmaması için tüm önlemler alındı ve altyapı kurulmuş durumda. Önemli buluşmalar video konferans ile sağlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tebdirlerin uygulanması mevzusunda çok titiz ve hassas davranıyor.

SALGIN NE ZAMAN BİTER?

Sürecin ne zaman biteceği alınan önlemlerin ne kadar önemle uygulandığına bağlı. En ufak bir kaçak bile ikinci bir dalgayı tetikleyebiliyor. Kesin olarak “bu tarihte biter” diye bir öngörüde bulunmak gerçekten çok güç.

Sağlık olarak alınan alt yapımız virüse karşı çok güçlü.

Bu süreç sona erdiğinde ekonomik olarak bu noktadan çok hızlı bir şekilde çıkacağımızı düşünüyorum.

Yeni bir dünya kesinlikle kurulacak. Aksi halde bir sonraki afet karşısında vereceğimiz yanıt çok daha yıkıcı gerçekleşebilir. Türkiye sağlam bir alt yapıya sahip olduğu için bu süreci iyi idare etti.

3 alan çok ehemmiyetli hale geldi. Birincisi biyo-güvenlik. İkincisi siber-güvenlik. Üçüncü nokta da gıda güvenliği…

YENİ BİR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLUR MU?

Bunun için zorunlu önlemler kesinlikle alınacak. Sokağa çıkma yasağı uygulaması ilk günde beri gündemdeydi.

İkinci bir sokağa çıkma yasağı olabilir mi? Bunu dikkate alarak bununla alakalı kararlar azıcık hadisenin seyrine göre şekillenir.

Olabilir tekerrür olabilir. Hadisenin seyrine göre izlememiz gereken bir mevzu.

Cuma gecesi keşke böyle bir panik havası hiç oluşmasaydı. Korkmayın, panik yapmayın ve sosyal mesafeyi gözetin. Bu tür sokağa çıkma yasağı duyurularını hangi saatlerde yapsanız o bir iki saat içinde böyle marketlere saldırı etme gidişatları ne yazık ki oluyor. O akşam söylendikten sonra da bir genelge de yayınlandı. Bir kasvet olmadı. Bu tür yasaklamalar yeniden olabilir.

Tebbirlere uyan yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sokağa çıkma yasağı ne yazık ki bizim tarihimizde kötü çağrışımları olan bir usul. Bunun bunlarla alakası yok tabi. Tamamen halkımızın sağlığını gözetmek için aldığımız bir önlem.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir