Sağlık Haberleri

Hindistan’da doktorlar Kovid-19’a karşı önerilen hidroksiklorokin konusunda endişeli

Koronavirüs numune

Hindistan’da doktorlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi için kullanılması önerilen yüksek dozda “hidroksiklorokin” ilacının sağlık sorunlarına yol açacağını düşünüyor.

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi ICMR, SALLA-CoV-2 enfeksiyonu için hidroksiklorokinin önleyici rehabilitasyon olarak kullanılmasını sıhhat çalışanlarına ve yüksek tehlike grubundaki hastalara nasihat etti. Hekimlerse ritim bozukluğu ve kalp hastalığına yol kalemtıraşı bahanesiyle ilacı kullanmaktan ve hastalara reçete etmekten sakınıyor.

Dr. Harjit Sing Batti, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, hidroksiklorokinin yan tesirlerinin aşinasını ve Kovid-19 rehabilitasyonunda henüz ispatlanmış bir tesirinin olmadığını söyledi.

İlacın özellikle kalp rahatsızlığı olan şahıslarda ek hastalıklara yol açabileceğini ifade eden Batti, çok rakamda hekimin hidroksiklorokin kullanımı mevzusunda evhamlı olduğunu kaydoldu.

Batti, “Kendi adıma ilacı almamaya karar verdim.” dedi.

Bihar eyaletindeki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsünden adının söylenmesini istemeyen bir hekim de kısmındaki bir meslektaşının ilacı kullandıktan sonra iki gün süresince göğüs sızısı sürüklediğini belirtti.

Hindistan’da Kovid-19 olay rakamı 6 bin 771’e yükselirken, salgın nedeniyle 228 şahıs hayatını yitirdi.

Myanmar’da Kovid-19 hadiseleri çoğalıyor
Öte yandan, Myanmar’da Kovid-19 bulaşan şahıs rakamı 27’ye yükseldi.

Yetkililer, salgının dağılmaması için 10 günlük ananesel Yeni Sene tatili müddetince milletten konutlarında durmalarını istiyor.

Ülkede Kovid-19 sebebiyle 3 şahıs hayatını yitirmişti.

Myanmar’da 13-16 Nisan’da yapılması tasarlanan ülkedeki en büyük kutlama kalitesindeki Thingyan Su Şenliği salgın nedeniyle menedilmişti.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir