Sağlık Haberleri

Koronavirüsü yenen doktor Gülseren Sağcan ‘dan Açıklama

Gülseren Sağcan Koronavirüs yendi (Covid-19)

Koronavirüsü yenen doktor: Gülseren Sağcan

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan doktor Gülseren Sağcan, ufak bir zamanda hastalığı atlatarak sağlığına varmanın keyfini sürüyor.

Altunizade Acıbadem Hastanesinde Göğüs Hastalıkları uzmanı olan Gülseren Sağcan, hastalıkla alakalı süreci Anadolu Ajansı muhabirine anlattı.

Sağcan, 11 Mart’ta koronavirüs kuşkusuyla ilk hastasını yatırdığını, bir zaman sonra kendisinde halsizlik sezmeye başladığını ifade etti.

Sağcan, “Yaşım genç, sigara hiç kullanmadım, hiç akciğer hastalığı geçirmedim, kronik hastalığım da yok. Reelinde bulaşır ya da bulaşmaz diye de düşünmedim. Yalnızca yapmam gereken şey çalışmak ve hastalarıma destek vermekti. Temkin alarak çalışmaya mücadele ettim.” diye konuştu.

Hasta Olmadan birkaç gün evvel çok yoğun bir çalışma temposuna girdiğini belirten Sağcan, halsizliğinin de bundan kaynaklandığını düşündüğünü kaydoldu.

Hasta olduğunu ne zaman anlamıştı?

“Tomografi çektim ve görüntüye baktığımda bu Kovid-19 dedim”
Koronavirüsten ilk başta şüphelenmediğini anlatan Gülseren Sağcan, “Bir öğretmenim ‘Sen de git tomografi çektir’ diyerek beni uyardı. Öğlen arasında gidip tomografi çektirdim. Hiç beklemiyordum, hiç öksürüğüm yoktu. Kendim maskeli girip tomografi çektim ve ekran görüntüsüne baktım, ‘evet bu Kovid-19‘ dedim. Birebir hastalarımınkiyle örtüşen bir görüntü vardı. Ardından incelemeler yapıldı bana yatış verildi.” ifadelerini kullandı.

Uyuduktan sonra ateş ve terleme periyotlarının sıklaştığını söyleyen Sağcan, iki gün sonra soluk darlığının çoğaldığını bildirdi. Gidişatının makûslaşmasıyla ek bir ilaca başlandığını ve 24 saat içerisinde belirtilerinin eksildiğini dile getiren Sağcan, sağlık kurumunda bir hafta uyuduktan sonra testinin olumsuz çıkmasıyla taburcu olduğunu anlattı.

“Hasta Olduğumda çalışamayacağım diye çok üzülmüştüm”
Gülseren Sağcan, şu an karantina sürecini konutta geçirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ailemden ayrı bir konutta yaşıyorum. Ailemi üzmemek için hastalandığımı onlara söylememiştim. Şu an bir konutta yalnız kalıyorum. Testim olumsuz çıktı. Kendimi de çok daha iyi sezdiğim için, belirtiler yüzde 95 oranında geriledi. Şu an kendimi çok iyi seziyorum. Pazartesi günü çalışmaya başlayabileceğimi düşünüyorum. Bunun için de çok mutluyum. Zira ilk hasta olduğumda çalışamayacağım diye çok üzülmüştüm.”

“Yurttaşlarımızın konutta kalmasını rica ediyorum”
Koronavirüsün tüm dünyada ciddi bir mesele olduğunu andırdıran Sağcan, insanların sıhhatleri için bu süreçte kesinlikle konutta kalması gerektiğini vurguladı.

Gülseren Sağcan, sıhhat çalışanlarının en ön cephede, özverili biçimde çalıştığını dile getirerek, “En tehlikeli grup biziz. Sıhhat çalışanları ne yazık ki daha ağır geçiriyor zira çok fazla hastayla karşı karşıya kalıyorlar. Biz hastalarımıza destek edebilmek için gece gündüz canla başla çalışırken konutta kalmaktan bunalan yurttaşları kavramakta gerçekten güçlük sürüklüyorum. Rastgele bir şey yokken sosyal yaşamdan ayrı kalmak güç gelebilir ama böyle bir yarıyılda konutta olabilmek çok büyük bir lüks. İnanın sağlık kurumunda o belirtileri yaşarken canınız yanıyorken o gidişatla mukayese ettiğinizde konutta kalmak çok konforlu. Tam yurttaşlarımızdan konutta kalmasını rica ediyorum, yalıtıma devam etsinler.” ifadelerini kullandı.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir