Genel Cerrahi

Obezite Ameliyatı Çeşitleri – Kimler Ameliyat Olabilir?

obezite ameliyatı

Obezite Ameliyatı

Obezite ameliyatı diğer bir ismiyle bariyatrik cerrahi, eskiye oranla daha çok tercih edilmektedir. Cerrahi işlemler, emilim bozukluğuna yol açarak ya da gıda alımını sınırlayarak kilo kaybına yol açarlar. İki yöntemi beraber kullanan kombine obezite ameliyatı yöntemleri de mevcuttur.

Obezite Cerrahisinin (Bariyatrik Cerrahi) Amaçları Nelerdir?

 • Obeziteye bağlı hasta olma oranlarını ve ölümleri azaltmaktır.
 • Metabolik ve organ fonksiyonlarını düzeltmek, iyileştirmektir.
 • Obeziteye bağlı eşlik eden hastalıklar (Tip 2 Diabetes Mellitus(Şeker Hastalığı), Hipertansiyon, Kardiyovasküler hastalıklar) azaltmaktır.
 • İlaç masrafı, hasta olarak geçirilen gün sayısı azaltmak ve yaşam kalitesi arttırmaktır.

Bariyatrik operasyonlarda teknik, bakım ve izlemde çok büyük ilerlemeler olmasına karşın, risk ve ameliyat sürecinde komplikasyonlar sıfıra indirilememiştir. Bundan dolayı uygun hasta ve uygun teknik seçimi çok önemlidir.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir? (Bariyatrik Cerrahi Endikasyonları)

Obezite Nedir? BKİ Nasıl Hesaplanır? Obezite Tedavisi makalemizde Beden kitle indeksinin nasıl hesaplandığını anlatmıştık;

 1. Beden Kitle İndeksi 40 kg/m² veya daha fazla olanlar (Morbid Obez Olanlar)
 2. Beden Kitle İndesi 35 kg/m² den büyük ve obezite ile ilişkili eşlik eden hastalıkların (Tip 2 Şeker Hastalığı, uyku apnesi, HT, vb) tıbbi tedavi ve yaşam biçimi değişiklikleri ile kontrol altına alınamaması.
 3. Cerrahi dışı yöntemleri ( tıbbi beslenme tedavisi, egzersiz, sosyal ve psikolojik destek, davranış tedavisi, farmakolojik(ilaç tedavisi) ) daha önce uygulayıp başarı gösterilemediği durumlar.

Kimler Obezite Ameliyatı Olamaz? (Bariyatrik Cerrahi Kontrendikasyonları)

 1. Yaşı 18 den küçük, 65 den büyük olanlar.
 2. Tedavi edilmemiş obeziteye neden olan hastalık olması ( cushing, hipotiroidi, insülimoma vb)
 3. İlaç, madde ve alkol bağımlıları
 4. Tıkınırcasına yeme hastalığı ( Bulimiya nervoza hastalığı) olanlar
 5. İleri Kalp Hastalığı olanlar
 6. Tedavi edilmemiş major depresyon, psikoz hastalığı olanlar
 7. Ciddi pıhtılaşma bozukluğu (koagülopati) olanlar
 8. Bilinen Kanser varlığı
 9. Portal Hipertansiyonu olanlar
 10. İnflamatuar barsak hastalığı olanlar
 11. Obezite ameliyatı sonrasında hekim önerilerini anlayabilecek, yapabilecek düzeyde ruhsal ve zihinsel yetileri olmayanlar.

Obezite Ameliyatı Çeşitleri

1) Gıda Alımını Kısıtlayıcı Cerrahi (Restriktif):

Midenin bir kısmı kesilip alınarak, bypass veya midenin üst kısmını daraltılarak midenin besin depolama kapasitesi azaltılır. Hasta, bu sayede daha az besin tüketir. Vertikal band gastroplasti (VBG) ve laparoskopik ayarlanabilir gastrik band (LAGB), Sleve gastrektomi (SG) gıda alımı kısıtlayıcı obezite ameliyatı yöntemlerindendir. İnce bağırsağın emilim fonksiyonunda farklılık meydana gelmez.

1)Mide bandı, Mide Kelepçesi ( Laparoskopik ayarlanabilir gastrik band ) :

Sadece gıda alımını kısıtlayıcı etkili bir yöntemdir. Midenin başlangıcına, kardiyanın alt kısmına ayarlanabilir band yerleştirilir. Mide başlangıcına yerleştirilen band ile mide başlangıç kısmında 30 mL hacminde ufak bir cep yaratılır. Kişi, bu cep dolunca tokluk hisseder ve daha az gıda tüketir. Gıdalar bandın altında kalan mide bölümüne yavaş yavaş geçer.

mide kelepçesi obezite ameliyatı

2) Vertikal band gastroplasti (VBG):

vertikal band gastroplasti (VBG) obezite ameliyatı

3) Sleve gastrektomi ( Tüp mide ):

Midenin büyük kurvatur kısmının büyük bölümünün çıkarılarak tüp şeklini aldığı bir tür bölgesel mide alınması ameliyatıdır. Restriktif bir operasyondur. Beden Kitle İndeksi >60 kg/m2 den yüksek olan kişilerde gastrik bypass, bilyopankreatik diversiyon gibi daha zor ve kompleks ameliyatlar öncesi fazla kiloları azaltmak için önerilen ilk basamak operasyon tipidir. Son yıllarda birincil ameliyat olarak da yapılmaktadır.

Sleve Gastrektomi ( Tüp Mide ) (SG)

2) Emilim Engellemeye Yönelik Cerrahi (Malabsorbsiyon)

Emilimin aktif olduğu ince bağırsak uzunluğunu kısaltarak, emilim olan alanı bypass ederek ya da emilimi kolaylaştıran bilyopankreatik salgıları saptırarak da emilim azaltılabilir. Jejunoilyal bypass (JİB) ve duedonal switch (DS) bu tip obezite ameliyatılarındandır. Ancak emilim engellenmesi çok olunca da protein-kalori kötü beslenmesi ve bazı mikrobesinlerin yetersizliği ortaya çıkar.

1) Jejunoilyal bypass (JİB) :

jejunuileyal bypass (JİB)

2) Duedonal Switch (DS):

Bu ameliyat, pilor koruyuculu vertikal subtotal gastrektomi, bilyopankreatik bypass ve duodenal switch işlemini kapsar. Pilorun 4 cm distalinden kesilen duedonum ile distal ileum arasında anastomoz yapılır (duedonal switch). Ortak kanal 100 cm, enterik bacak 150 cm olacak şekilde bilyopankreatik bacak ile distal ileum arasında intestinal devamlılık sağlanır. Enterik bacağın uzun, ortak kanalın kısa ve ileumda olması emilim engellenmesine neden olur.

Duedonal Switch (DS)

3) Restriktif ve Malabsorbtif Kombine Etkili Cerrahi

1) Roux-en-Y gastrik bypass (RYGB):

ABD’de en sık uygulanan ve altın standart kabul edilen yöntemdir. Mide başlangıcında küçük bir (>30 mL) gastrik cep yaratılır. Treitz ligamentinin 30-50 cm distalinden ince barsak ayrılır. Distaldeki açık uç ile gastrik cep arasında anastomoz (gastro-jejunostomi) yapılır.

Roux-en-Y gastrik bypass (RYGB)

2) Bilyopankreatik diversiyon (BPD):

Diğer ameliyat yöntemlerinden daha zordur. Yağ, karbonhidrat ve protein emilimi engellenmesi, anemi, ishal, stomal ülserler sık karşılaşılan komplikasyonlardır. ABD’de bariyatrik operasyonların revizyonunda tercih edilir.

Bilyopankreatik diversiyon (BPD)

3) Bilyopankreatik diversiyon+duedonal switch (BPD/ DS):

Bilyopankreatik diversiyon DS

4) Alternatif Yöntemler:

İntragastrik Balon

Kilo kaybettiren alternatif bir yöntemdir. Sönük olarak endoskopik yerleştirilir. Sıvı veya hava ile doldurulur, midede bırakılır. Tokluk ve gıda alımında azalma sağlar. Altı ay sonra endoskopik olarak çıkarılması gerekir. İstenirse yeni balon tekrar uygulanabilir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ülser ve balon migrasyonu olabilen komplikasyonlardandır.

intragastrik balon obezite cerrahisi
Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir