Sağlık Haberleri

Rusya da bir hastanede 180 doktora koronavirüs bulaştı

Rusyada corona virüs vakası 180 kişi hastanede

Moskova da bir hastanede 180 doktora koronavirüs bulaştı. Başhekim yoğun bakımda.

Rusya da bir hastanede 180 doktora koronavirüs bulaştı. Hastanenin başhekimiyse yoğun bakım altına alındı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan ve bölgenin en büyük sağlık birimlerinden birisi olan No Mitin’de görev yapmakta olan hekimlerde korona virüsü bulgularına rastlandığı anda, hekimlerin tümüne koronavirüs testi yapıldı. Hastanede görev yapan 180 hekim ve başhekimde koronavirüs tespit edildi. Hastane Başhekimi Yulia Sergeeva’nın koronavirüs sebebi ile yoğun bakım altına alınırken, hastane ivedi şekilde tamamen boşaltıldı.

Hastanede yatışta olan hastalar başka hastanelere sevk edilirken, hastanenin dışına 20 Nisan’a kadar kapalı olduğuna dair yazı asıldı.

Yetkililer, başhekiminde içinde bulunduğu 52 hekimin vaziyetinin ağır olduğunu açıklarken, Rusya’da koronavirüs ile alakalı çoğalan hadise ve çalışmalara dair Kremlin Lafçısı Dimitri Peskov’da söyleme yaptı.

Peskov, yaptığı söylemede “Moskova’da koronavirüs ile alakalı gidişat çok kötü, hastanelerin hepsi acil durum modunda çalışıyor. Muhtemelen, önümüzdeki birkaç hafta içinde koronavirüs hadiselerinin doruğuna yakın olup olmadığını ya da ne zaman yaklaşacağını kavrayacağız” dedi.

’’Askeri geçit törenini mutlaka gerçekleştireceğiz’’

Peskov, Rusya’da 9 Mayıs’ta yapılması tasarlanan ancak koronavirüs salgını neden ile ileri bir tarihe ertelenen Rusya’nın Zafer Bayramı merasimleri ile alakalı, Zafer Bayramı Geçit Merasiminin fotoğrafı bir karar alınmamasına karşın ertelenebileceğini söyledi. Peskov, yaşanan olumsuzluklara karşın geçit merasiminin kesinlikle gerçekleştirilmesi gerektiğini söylerken, ordu tarafından geçit merasimlerine dair hazırlıkların sürdürüldüğünü ifade etti.

Lafçı, Rusya’da tüm ihtiyatlara karşın koronavirüs hadiselerinde çoğalış kollandığını ifade ederken, ulusa çağrıda bulundu. Peskov, “Milletimiz sosyal yalıtım kaidelerine uymazsa ve kendi karantinalarını asıllaştırmazsa Rusya’da hadise rakamı önümüzdeki günlerde daha çok çoğalabilir” diyerek herkesin kaidelere uyması gerektiğini ifade etti. Putin’in gidişatı hakkında da bilgiler aktaran Peskov, “Putin’in sıhhati yerinde. Rastgele bir problem yok. Çalışma programlarımızdan da gördüğünüz üzere hepimiz telekonferans yoluyla olsa dahi çok çalışıyoruz” dedi.

İnguşetya Baş Müftüsü koronavirüsten yaşamını kaybetti

Rusya’da koronavirüs tesirini çoğaldırmaya devam ederken, Kafkasya’da da virüs sebebi ile yaşamını kaybedenlerin rakamı çoğalmaya devam ediyor. Çeçenistan Sağlık Bakanlığı bugün başşehir Grozni’de 2 şahsın koronavirüs sebebi ile yaşamını kaybettiğine söyledi.

Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nin Baş Müftüsü Abdurrahman Martazanov’un koronavirüs sebebi ile rehabilitasyon gördüğünü hastanede hayatını kaybetti.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir